O Archiwum

Aktualności

Wróć

Odszedł Jan Snarski

2023-06-08

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Jana Snarskiego – aktora, społecznika, działacza związanego z Grodnem, Lublinem i Wrocławiem, naszego Przyjaciela i darczyńcy, który przekazał do Archiwum Lambdy Warszawa setki archiwaliów dotyczących Wrocławia i Dolnego Śląska.

Snarski, którego rodzina pochodziła z Grodzieńszczyzny, przez lata związany był z ruchem LGBT+ – współtworzył w latach 90. rodzącą się Lambdę Wrocław, wcześniej działając w Grupie “Etap”. Był postacią barwną – z rodzinnego Podlasia przeniósł się do szkoły w Lublinie, a w roku 1970 – do Wrocławia, z którym związany był do końca życia. Jego marzeniem było spisanie wspomnień, dotyczących życia gejów w latach 60. i 70. Jego książka “Bez tajemnic”, którą Lambda Warszawa, wraz z Kulturą Równości wydała w 2022 roku – była ukoronowaniem pasji dbania o przeszłość.

Ostatni raz widzieliśmy się z nim pod koniec lutego tego roku – przekazał na kolejne dokumenty, ciesząc się, że w Warszawie powstaje QueerMuzeum. Umówiliśmy się na następną wizytę w czerwcu – by opowiedział o sobie, o swojej młodości, szkole ogrodniczej, czasach Podlasia i Lublina.

Zmarł 29 maja 2023 roku. Miał 78 lat.

Janek Snarski, okres lubelski, lata 60. XX wieku. Zbiory Archiwum Lambdy Warszawa.

Janek Snarski (w środku), okres lubelski, lata 60. XX wieku. Zbiory Archiwum Lambdy Warszawa.

Jan Snarski. Wrocław, maj 2022.