Jesienią 2024 Warszawa wzbogaci się o QueerMuzeum – oddolną, otwartą przestrzeń spotkań z historią społeczności LGBTQ+, miejsce gromadzenia i udostępniania dokumentów, artefaktów i świadectw. Będziemy wypełniać białe plamy, upominać się o to co zapomniane i przemilczane, przywracać miejsce historiom mniejszościowym i grupom marginalizowanym. Dotychczas udało nam się pozyskać lokal w samym centrum Warszawy przy ulicy Marszałkowskiej, rozpocząć remont i pracę nad wystawą stałą oraz programem.
Potrzebujemy Waszego wsparcia aby QueerMuzeum mogło się otworzyć. Od końca 2022 roku, kiedy podjęliśmy pierwsze prace budowlano-adaptacyjne wydaliśmy na nie już ponad 400 000 złotych. Nie wszystkie koszty możemy pokryć z dotacji od m.st. Warszawy. Wciąż brakuje nam około 200 000 PLN by pokryć niezbędne środki i sfinalizować prace: sfinansować oświetlenie, instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną, regały oraz infrastrukturę do bezpiecznego przechowywania archiwów, a także program towarzyszący otwarciu. Dlatego prosimy o Twoje wsparcie na tej ostatniej prostej.
QueerMuzeum to oddolna instytucja, która powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia Lambda Warszawa – najstarszej działającej polskiej organizacji LGBTQ+, prowadzącej rozległą działalność społeczną i pomocową. W tworzeniu Muzeum pomaga działająca społecznie Rada Programowa – łącznik ze środowiskami aktywistycznymi i badawczymi oraz zalążek społeczności, którą chce wokół siebie stworzyć muzeum. Radę tworzą: Szymon Adamczak, Wiktor Dynarski, Anna Dżabagina, Jakub Gawkowski, Adriana Kapała, Piotr Laskowski, Joanna Ostrowska, Grzegorz Piątek, Magda Staroszczyk, Wojciech Śmieja, Krzysztof Tomasik i Paweł Żukowski. Pracami Muzeum kieruje Krzysztof Kliszczyński.
W Muzeum znajdzie się wystawa stala, w formie linii czasu oraz zmieniające się wystawy czasowe. Pod skrzydła QM przejdzie czasopismo QueerStoria oraz Archiwum Lambdy Warszawa – także niniejsza strona.
QueerMuzeum jest potrzebne, aby mówić o tym, na co nie ma miejsca w innych instytucjach: celebrować historię społeczności LGBTQ+, upamiętniać ofiary dyskryminacji i towarzyszyć społecznościom kłirowym w tworzeniu kultury i walce o ich prawa. Otwarcie QueerMuzeum w samym centrum stolicy Polski to historyczny moment, ale nie uda się nam to bez Twojej pomocy.
Serdecznie dziękujemy za każdą wpłatę!
Link do zbiórki – pomagam.pl/waedpb